Jak wysuszyć przemoczone buty?

Choć w deszczową pogodę najlepiej sprawdzają się kalosze, to nie zawsze mamy je pod ręką, gdy właśnie zaczyna padać. A tradycyjne obuwie ma niestety to do siebie, że z łatwością przepuszcza wilgoć, która dostaje się do jego wnętrza w dużych ilościach. Co zrobić, gdy to się już wydarzy? Nie wyrzucaj przemoczonych butów – wykorzystaj jeden z trzech poniższych sposobów na wysuszenie mokrego obuwia.

#1 Papier pakowy

Jeśli chcesz wysuszyć przemoczone obuwie, włóż do środka pognieciony papier pakowy – materiał ten skutecznie pochłania wilgoć. Pamiętaj jednak, by co 2-3 godziny wymienić nasiąknięty wkład na nowy. Powtarzaj tę samą czynność aż do momentu, gdy papier będzie całkowicie suchy. Lepiej w tym przypadku unikać wkładania do butów kolorowego papieru czy gazet, ponieważ mogą one zabarwić obuwie.

#2 Ryż

Doskonałym sposobem na wysuszenie obuwia będzie wsypanie do jego wnętrza ryżu, który dobrze pochłania wilgoć, a jednocześnie nie farbuje materiału. Aby ułatwić sobie proces wyciągania nasiąkniętych wodą ziarenek ryżu, warto umieścić ryż w cienkim woreczku wykonanym z przepustowego materiału. Podobny efekt może przynieść włożenie do butów suchej fasoli. 

#3 Suszarka

Jeżeli przemoczenie jest niewielkie, najszybszym sposobem na pozbycie się wilgoci może być wysuszenie butów suszarką do włosów. Pamiętajmy jednak o tym, by ustawić w niej chłodne powietrze, ponieważ w innym przypadku możemy doprowadzić do uszkodzenia obuwia. Z tego samego powodu przemoczonych butów nie należy suszyć na kaloryferze przy w pobliżu rozgrzanego piekarnika – gorące powietrze może nie tylko zniszczyć materiał, ale też zmienić kształt buta. 

Po skończonym procesie suszenia obuwia warto włożyć do wnętrza butów niewielką ilość sody oczyszczonej – jej właściwości pozwolą nie tylko na usunięcie resztek wilgoci, ale też pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *