Home Office. Organizujemy idealne miejsce do pracy zdalnej

Home Office, czyli praca w systemie zdalnym, stała się standardem w wielu przedsiębiorstwach. W trakcie trwającej pandemii tak bardzo doceniliśmy możliwość pracy z domu, że nawet po jej zakończeniu nie wszyscy chcemy wracać do stacjonarnych stanowisk pracy. Pracując zdalnie powinniśmy jednak zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe warunki do wykonywania obowiązków zawodowych. Oto, jak my widzimy idealne miejsce do pracy zdalnej.

Home Office – funkcjonalność na pierwszym miejscu

Decydując się na zmiany w domowej przestrzeni w celu stworzenia idealnego miejsca do pracy, należy przede wszystkim skupić się na jego maksymalnej funkcjonalności. Zacznijmy od skonkretyzowania swoich własnych potrzeb: jak duży powinien być blat biurka, przy którym będziemy pracować? Czy potrzebne nam będzie miejsce wyłącznie na laptop czy może dodatkowo monitor, głośnik, drukarkę i inne sprzęty lub materiały biurowe? Skupmy się na tym, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca na meble biurowe, elektronikę oraz pozostałe akcesoria, które w stacjonarnym biurze mielibyśmy cały czas pod ręką. 

Jeśli mamy w domu ograniczoną ilość miejsca, zastanówmy się np. nad wymianą zwykłego biurka na sekretarzyk z wysuwanym blatem – po skończonej pracy z łatwością zamienimy go gustowną i salonową komodę. Tego typu mebel posiada też bardzo dużą ilość schowków i szuflad, dzięki czemu będziemy w stanie pomieścić w nim wszystkie niezbędne materiały do pracy. Jeśli mamy zamiar spędzać dużo czasu w domowym biurze, zainwestujmy w dobre krzesło lub fotel biurowy – z wyprofilowanym oparciem i regulowaną wysokością siedziska – nasz kręgosłup z pewnością nam za to podziękuje.

Praca zdalna – kolory mają znaczenie

Wpływ na komfort pracy mają nie tylko odpowiednio dobrane meble biurowe, ale też kolory ścian w pomieszczeniu. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku neutralne i stonowane szarości lub biele. Jeśli już zaś chcemy, aby w domowym biurze towarzyszył nam jakiś kolor, postawmy np. na odprężającą zieleń. Jak sprawić, by biuro wyglądało na większe niż w rzeczywistości? W takiej sytuacji wybór powinien paść na ciepłe kolory skontrastowane z szarością, co optycznie pogłębi wnętrze. Pamiętajmy też o właściwym oświetleniu do pracy: jeśli nie wystarcza nam naturalne światło lub zazwyczaj pracujemy wieczorami, wykorzystajmy sztuczne, ale bezpieczne dla oczu oświetlenie – nie zbyt mocne i jaskrawe.

Praca w domu – jak się skupić na pracy?

Może być ciężko połączyć życie prywatne i zawodowe, szczególnie gdy dzielimy niewielką przestrzeń domową z pozostałymi domownikami. Jak znaleźć skuteczny sposób na to, by skupić się przez kilka godzin wyłącznie na pracy? Rozwiązaniem może być ustawienie biurka tyłem do reszty wnętrza, a dodatkowo odgrodzenie tej przestrzeni np. stabilnym i rozwijanym parawanem. Pomocne mogą okazać się także słuchawki z relaksującą muzyką w tle. Unikajmy też na biurku artystycznego nieładu w postaci kartek papieru, czasopism czy karteczek samoprzylepnych – w celu uporządkowania ważniejszych notatek, kserokopii czy wycinków z magazynów, warto wykorzystać tablicę na magnes lub korkową, którą umieścimy na ścianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *