W którym kraju życie jest najdroższe? Mieszkańcy tego kraju ubolewają nad kosztami utrzymania

Planujesz w najbliższym czasie udać się na emigrację lub dłuższy urlop zagraniczny? Dowiedz się, jakie kraje omijać szerokim łukiem ze względu na wysokie koszty utrzymania. 

Jeśli do tej pory byłeś przekonany, że Polska jest jednym z krajów z pierwszej 10-tki, w którym żyje się najciężej, to jesteś w wielkim błędzie. Pod tym względem zajmujemy 36. miejsce, ale co ciekawe wyprzedza nas w tym zakresie Kolumbia i Turcja. 

Jaki kraj zajął w tym plebiscycie niechlubne 1. miejsce? Otóż według danych zebranych przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) w 2022 roku to Izrael jest krajem o najwyższych kosztach utrzymania wśród krajów rozwiniętych.

Mieszkańcy zmagają się przede wszystkim z wysokimi cenami mieszkań i żywności – okazuje się, że w Izraelu ceny w 2022 roku były nawet o 38% wyższe niż średnia dla krajów zrzeszonych w tej organizacji. Szereg problemów strukturalnych, niekorzystne kursy wymiany walut, wysokie stawki VAT na żywność, brak odpowiedniego wsparcia dla rolnictwa i surowe regulacje odbijają się bezpośrednio na kosztach utrzymania Izraelczyków. Niestety nie zapowiada się, by w najbliższym czasie sytuacja ta uległa poprawie – trwający od kilku dni konflikt izraelsko-palestyński może wpłynąć negatywnie nie tylko na bezpieczeństwo obywateli Izraela, ale też ich koszty utrzymania.

Z jakiego kierunku podróży lepiej jeszcze zrezygnować, chcąc uniknąć pułapki wysokich cen? Szwajcaria, Islandia, Stany Zjednoczone – te kraje zostały uznane za najdroższe zaraz po Izraelu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *