Krem do twarzy powinien być dla kobiety jednym z ważniejszych kosmetyków. W końcu determinuje on to, w jaki sposób będzie wyglądała nasza skóra za kilka bądź kilkanaście lat. Trzeba jednak przyznać, że bardziej skupiamy się na pielęgnacji skóry twarzy w dzień, zapominając, że w nocy potrzebuje ona równie dużo uwagi. Wiele z nas popełnia też ogromny błąd, stosując jeden krem na dzień i na noc. A przecież skóra wymaga innej ochrony w ciągu dnia, gdy jest narażona na działanie słońca i innych szkodliwych dla niej czynników, a innej w nocy, gdy może wreszcie odpocząć po ciężkim dniu. Jak zatem działa krem na noc i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Co robi skóra “po godzinach”?
Skóra naszej twarzy na co dzień stawia czoła wielu problemom – szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, wiatr, mróz, wolne rodniki, klimatyzacja czy zanieczyszczenia środowiska. Nie powinno nas zatem dziwić, że po powrocie do domu jest zmęczona i chciałaby się zrelaksować. Nie zadowoli jej jednak zwykła kąpiel z bąbelkami. Skóra woli spędzać swój wolny czas aktywnie – regenerować się, podczas gdy my już smacznie śpimy.
Jak działa krem na noc?
Po zmroku rozpoczyna się intensywny proces odnowy komórkowej, podczas której skóra chłonie aktywne składniki kremu ze zdwojoną siłą. Dzięki temu, że w nocy nie atakuje jej promieniowanie słoneczne, stres czy spaliny samochodowe, odżywcze komponenty kremu mogą docierać głęboko w jej warstwy. To właśnie podczas snu odbudowuje ona naturalną i ochronną warstwę naskórka, pozbywając się tym samym martwych komórek. W nocy proces odnowy naskórka przebiega kilka razy szybciej niż w ciągu dnia – skóra oddycha wtedy intensywniej, jest lepiej ukrwiona, a z organizmu uwalniane są toksyny. To wszystko powoduje, że cera wchłania skutecznej nawilżające, przeciwzmarszczkowe i odżywcze składniki kremu na noc.
Co powinien zawierać krem na noc?
Krem na noc musi przede wszystkim dobrze nawilżać skórę twarzy, która pod wpływem słońca, wiatru, mrozu czy klimatyzacji staje się odwodniona i przesuszona. Dlatego tak ważne jest, by w nocy przeszła intensywną kurację, która ją odpowiednio ją zregeneruje i zapewni odpowiedni poziom wody zaraz po przebudzeniu. W przeciwieństwie do kremów na dzień, krem na noc nie musi posiadać filtrów ochronnych przed promieniowaniem UV. To, co jednak powinien zawierać, to silnie skoncentrowane składniki odżywcze, np. witaminę A, kwasy owocowe czy kwas liponowy.
Jaki krem będzie idealny dla mnie?
Krem na noc powinien być zarówno dostosowany do naszego wieku, jak i typu cery. Osoby ze skórą tłustą i trądzikową powinny wybierać odżywcze terapie na noc o lekkiej konsystencji, by o poranku nie pojawił się problem zatkanych porów. Panie, które posiadają cerę suchą i wrażliwą powinny natomiast decydować się na gęstszy i tłustszy krem. Trzeba też pamiętać, by dodatkowo spełniać oczekiwania skóry pod względem wieku – krem na noc po trzydziestym roku życia powinien zawierać takie substancje, jak: kolagen czy koenzym Q10. Natomiast u pań po czterdziestce i pięćdziesiątce w kremie na noc powinny pojawić nie tylko składniki nawilżające, ale też kwasy, których zadaniem będzie wygładzanie zmarszczek.
Jak odpowiednio stosować krem na noc?
Przed nałożeniem kremu należy dokładnie oczyścić twarz z wszelkich zanieczyszczeń, dzięki czemu skóra odzyska swoje właściwe pH i będzie przygotowana na przyjęcie kremu. Ważny jest też sam sposób użytkowania kremu – nie należy go wklepywać ani wcierać, lecz aplikować masującym ruchem od dołu do góry – taki mikromasaż dodatkowo poprawi napięcie i elastyczność skóry. Warto też raz na jakiś czas wykonać na skórze twarzy peeling, który wygładzi jej powierzchnię, rozświetli i przywróci blask.