Płaski brzuch, poprawa trawienia, lepszy sen, pozbycie się zespołu jelita drażliwego (IBS), redukcja bólów menstruacyjnych i wiele innych – uzyskaniem takich rezultatów starają się nas przekonać do olejowania pępka propagatorki tego popularnego trendu na platformie TikTok. Swoje uznanie dla tej ajurwedyjskiej metody wyraziła niedawno w wywiadzie Doda, przyznając, że „dobrze wpływa na sen, przemianę materii i na taką energię życiową”. Czy jednak wlewanie olejku do pępka to bezpieczny pomysł? Sprawdźmy!
Olej rycynowy do pępka – skąd ten pomysł?
Wbrew pozorom, olejowanie pępka to nie jest całkowicie nowa praktyka. Źródło tego zabiegu sięga starożytności i wywodzi się z ajurwedy. Tradycyjna medycyna indyjska od tysięcy lat kładzie duży nacisk na olejowanie ciała, uznając je za istotny element leczenia różnych dolegliwości. Według ajurwedy olejki przenikają przez skórę i wykazują cenne właściwości lecznicze, choć koncepcja ta jest sprzeczna z medycyną zachodnią i opinią wielu lekarzy.
Olejek rycynowy stosowany jest od dawna m.in. w zabiegu Nabhi Basti, czyli kąpieli olejowej wokół pępka. Według medycyny ajurwedyjskiej pępek (nabhi) pełni istotną rolę w energetycznej strukturze ciała i stanowi centrum przepływu życiowej energii (prany). Metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku zaparć lub wzdęć – regularny masaż brzucha, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po aplikacji niewielkiej ilości olejku rycynowego ma wspomóc trawienie, poprawić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, rozluźnić napięcie mięśni i zredukować stres. Uważa się także, że w ten sposób możemy lepiej nawilżyć i odżywić skórę od środka, łagodzić objawy PMS lub menopauzy i zapewnić wsparcie dla równowagi hormonalnej.
Olejowanie pępka olejem rycynowym? Czy to naprawdę działa?
Zgodnie z filozofią wywodzącą się z Indii w pępku znajduje się gruczoł nazywany „Pechoti”, który umożliwia przenikanie olejów do głębszych warstw ciała, a nawet do organów wewnętrznych np. wątroby. Na tej podstawie zakłada się, że aplikacja oleju rycynowego w obszarze pępka może korzystnie oddziaływać na całe ciało. Problem polega na tym, że nie istnieją naukowe dowody, potwierdzające rzeczywiste istnienie wspomnianego wcześniej gruczołu. Nie ma także udokumentowanych dowodów na to, że taki zabieg może wpływać na poprawę trawienia, uzyskanie płaskiego brzucha czy polepszenie stanu jelit.
Pępek to blizna, która stanowi pozostałość po pępowinie. I choć rzeczywiście w tym miejscu ściana jamy brzusznej jest cieńsza, nie oznacza to, że aplikowanie olejków może przynieść obiecywane korzyści zdrowotne. Warto też podkreślić, że niewłaściwa higiena i pozostawianie resztek oleju w pępku może prowadzić do podrażnień oraz stanów zapalnych skóry.
Naszym zdaniem:
Olej rycynowy jest produktem, który możemy kupić za dosłownie kilka złotych w każdej aptece. Nie jest to zatem sztucznie wygenerowany trend wellness, na którym mają zarabiać wielkie korporacje, choć w tej chwili mogą na nim bardzo skorzystać. Popularność tej metody na TikToku i innych platformach, a także opinie wielu niezależnych użytkowników, skłaniają do uwierzenia, że masowanie brzucha, po wlaniu do pępka olejku rycynowego, przynosi jednak jakieś korzyści. Przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny i środków ostrożności warto wypróbować tę metodę na sobie, pamiętając jednocześnie, by przerwać kurację przy zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów np. reakcji alergicznych.
Czy możemy stosować olejek rycynowy doustnie?
Olejek rycynowy to produkt, który niegdyś stosowany był głównie jako doustny środek przeczyszczający, wspomagający walkę z zaparciami. Wraz z upływem czasu wokół jego właściwości narosło wiele mitów, które stopniowo zostały obalane. Uważany jest m.in. za skuteczny sposób na zagęszczenie brwi, rzęs i pobudzenie porostu włosów, choć może powodować zapychanie mieszków włosowych, a także podrażnienia oczu.
Ze względu na swoją bogatą, gęstą i lepką konsystencję trudniej się zmywa niż inne oleje stosowane w kosmetyce, a jego resztki mogą blokować pory skóry, prowadząc do stanów zapalnych, bolesnych cyst czy trądziku. Nadmierne spożywanie olejku rycynowego może z kolei wywoływać problemy jelitowe, prowadząc do niekontrolowanych biegunek. Dlatego należy zachować ostrożność zarówno przy jego stosowaniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym.
Naszym zdaniem:
Jeśli chodzi o zewnętrzne stosowanie olejku rycynowego, na pewno nie można mu odmówić skuteczności w pielęgnacji i wspieraniu procesu porostu włosów. Działa on doskonale na rzadkie rzęsy, brwi czy włosy, o ile nakłada się go w połączeniu z innym produktem np. odżywką do włosów czy mleczkiem do demakijażu. Nie należy też przesadzać z jego ilością – wystarczy od kilku do kilkunastu kropli tego produktu, by uzyskać tani, domowy sposób na zagęszczenie rzęs czy zahamowanie procesu wypadania włosów.