Ciekawostki ze świata nauki: kobiety po menopauzie powinny pić przynajmniej jedną szklankę soku z buraka dziennie, jeśli chcą utrzymać swój układ sercowo-naczyniowy w dobrej kondycji. Kobiety po menopauzie są bowiem bardziej narażone na choroby układu krążenia niż panie, które ten proces mają przed sobą. To wina drastycznego spadku poziomu estrogenów, prowadzącego do obniżenia stężenia tlenku azotu w organizmie, który jest istotny dla zachowania zdrowia serca i naczyń krwionośnych [1]. Sok z buraka natomiast jest w stanie bardzo skutecznie uzupełnić te niedobory.
Sok z buraka a tlenek azotu
Tlenek azotu jest związkiem, który wspomaga proces rozszerzania się naczyń i przepływu krwi, co ma bardzo duże znaczenie np. w przypadku wystąpienia zawału serca. Ale co ma do tego wszystkiego sok z buraka? Otóż okazuje się, że azotany, występujące w burakach, szpinaku czy sałacie, posiadają zdolność do przekształcania się w ten związek, zapewniając organizmowi naturalną rotację [1].
Potwierdziły to badania
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanu Pensylwania potwierdzili korzystny wpływ spożycia ok. 140 ml soku z buraka dziennie (odpowiadający zjedzeniu 3 buraków) na układ sercowo-naczyniowy u kobiet po menopauzie [2]. Sok z buraka, dzięki dużej zawartości azotanów, pozwolił na poprawę przepływu krwi w organizmie w stopniu wystarczającym, by zdecydowanie obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca. Jednym warunkiem jest jednak włączenie tego produktu do swojej codziennej diety.
Źródła:
- O czym lekarze Ci nie powiedzą, numer 11, listopad 2024, str. 12
- CLINICAL TRIAL article, Front. Nutr. , 10 June 2024, https://doi.org/10.3389/fnut.2024.1359671