Apteczne kremy do twarzy, kremy pod oczy, podkłady mineralne, płyny oczyszczające czy balsamy – bardzo różnią się od produktów, które na co dzień możemy spotkać w drogerii. Kosmetyki apteczne, nazywane inaczej dermokosmetykami, kosmeceutykami czy kosmetykami hipoalergicznymi, to preparaty pielęgnacyjne, które charakteryzują się właściwościami leczniczymi. Kiedy naprawdę warto sięgnąć po apteczne kremy nawilżające? I czy mogą je stosować wszyscy? Zobacz, co powinnaś wiedzieć o dermokosmetykach aptecznych!
Kosmetyki apteczne do twarzy a kosmetyki z drogerii
To, co odróżnia apteczne kremy do twarzy od kosmetyków drogeryjnych, to przede wszystkim skład, w którym nie znajdziemy (lub znajdziemy zdecydowanie mniejszą ilość) sztucznych barwników, konserwantów, substancji zapachowych oraz komponentów, które mogą wywoływać problem podrażnień i zaczerwienień na skórze. Z tego właśnie względu dermokosmetyki są również nazywane kosmetykami hipoalergicznymi, gdyż po ich zastosowaniu ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest zdecydowanie mniejsze. Istotne jest również to, że wszystkie apteczne kremy nawilżające na noc i na dzień, kremy pod oczy, podkłady mineralne itp. są poddawane odpowiednim testom klinicznym, a ich skład powstaje przy współpracy z dermatologami i jest kontrolowany przez obiektywne metody biometrologiczne. Jak to natomiast wygląda przy kosmetykach z drogerii? W tym przypadku wykonywane są obowiązkowe testy bezpieczeństwa, a następnie gotowy produkt poddawany jest opiniom konsumenckim.
Kremy apteczne do twarzy – kiedy warto po nie sięgnąć?
Istnieje wiele przypadków, w których stosowanie aptecznych kremów do twarzy lub innego rodzaju kosmeceutyków jest szczególnie wskazane. Przede wszystkim powinny je na co dzień stosować osoby, które:
- zmagają się ze skórą wrażliwą – łagodny, delikatny i hipoalergiczny skład aptecznych kremów do twarzy nie podrażnia skóry, nie wywołuje zaczerwienień oraz reakcji alergicznych; kosmetyki apteczne do twarzy są również odpowiednie dla osób, które mają do czynienia ze skórą atopową czy naczynkową;
- walczą z trądzikiem – dermokosmetyki znacznie lepiej radzą sobie ze zwalczaniem zmian trądzikowych niż kosmetyki drogeryjne; pamiętajmy, że trądzik to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim choroba skóry, która wręcz wymaga zastosowania preparatów o leczniczym składzie;
- mają za sobą różnorodne zabiegi dermatologiczne – cechą charakterystyczną kosmetyków hipoalergicznych jest to, że zawarte w nich składniki potrafią skutecznie łagodzić podrażnienia, przynosić skórze ukojenie i przyspieszać proces gojenia się ran; z tego względu apteczne kremy do twarzy są polecane osobom, które poddały się różnym zabiegom natury dermatologicznej np. leczenie laserowe, peelingi medyczne.
Apteczne kremy do twarzy i kosmetyki do ciała to także bezpieczny sposób na pielęgnację wrażliwej i delikatnej skóry u dzieci i niemowląt. Pamiętajmy o tym, że skóra dzieci znacząco różni się od skóry dorosłych – jest cieńsza, delikatniejsza i w mniejszym stopniu odporna działanie czynników zewnętrznych – dlatego tak ważne jest, aby pielęgnować ich ciało przy pomocy łagodnych i pozbawionych sztucznych substancji preparatów.
Kremy apteczne nawilżające – czy mogą je stosować wszyscy?
Choć kosmeceutyki to preparaty, które przede wszystkim przeznaczone są do pielęgnacji problematycznych rodzajów skóry oraz leczenia wybranych zmian skórnych, nie oznacza, że apteczne kremy do twarzy nie sprawdzą się na skórze, której te problemy nie dotyczą. Dermokosmetyki może tak naprawdę stosować każdy, o ile konkretny preparat zostanie odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Kosmetyki do pielęgnacji, które zawierają duże stężenie odżywczych składników aktywnych, a jednocześnie posiadają małą ilość sztucznych substancji konserwujących, z pewnością nie zaszkodzą naszej skórze, a wręcz mogą ją uchronić przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.