Odpowiednia równowaga między pracą a domem. Poznaj ideę Work Life Balance

Praca, obowiązki zawodowe, dom, wychowanie dzieci, utrzymywanie relacji z przyjaciółmi i może jeszcze jakieś pasje? Jak znaleźć na to wszystko czas i pogodzić tak, aby żadna z dziedzin życia nie ucierpiała? Jedną z odpowiedzi na to pytanie będzie z pewnością idea Work Life Balance.

Życie w biegu

W dzisiejszym świecie każdy pędzi, godząc ze sobą kilka albo nawet kilkanaście różnych obowiązków. Mamy bardzo dużo ,,przyspieszaczy” czasu, między innymi metra, samochody, windy, fast foody. Wszystkie wymienione rzeczy i o wiele więcej, pomagają nam się szybciej przemieszczać czy po prostu oszczędzać czas. Dostępny niemal w każdym miejscu internet również powinien być ułatwieniem. A jednak wbrew pozorom, czasu mamy wciąż mało, żyjemy w nieustannym biegu. Stała łączność z biurem i masa wiadomości w skrzynce mailowej to jedne z powodów, dla których ciężko jest oddzielić czas pracy od czasu wolnego. Taka sytuacja może doprowadzić do wypalenia zawodowego, pracoholizmu, przepracowania czy nawet depresji. Skutkami ubocznymi tego stanu są również rozpadające się relacje międzyludzkie, zaniedbane związki czy problemy z dziećmi, które nie otrzymują wystarczającej uwagi rodziców. 

Work Life Balance – osiągnięcie równowagi

Początki Idei Work Life Balance sięgają przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Wówczas w Polsce nie było jeszcze tak napiętej sytuacji z pracą, jaką mamy w obecnych latach. Po raz pierwszy tego terminu użyto w Wielkiej Brytanii, a w krótkim czasie pojawiło się ono również w Stanach Zjednoczonych. Informacja ta nie jest szczególnie zadziwiająca, biorąc pod uwagę poziom rozwinięcia obu tych krajów oraz styl życia ich obywateli. Podstawowym założeniem koncepcji WLB jest odpowiednia proporcja między czasem pracy, który poświęcamy na karierę zawodową, a czasem prywatnym, kiedy dbamy o więzi rodzinne. W krajach europejskich jest to jeden z istotnych przyczyn poszukiwania nowego stanowiska pracy. W Polsce świadomość na temat Work Life Balance ma zaledwie mały odsetek społeczeństwa.

Praca, pasja, dom 

Z głównych założeń Work Life Balance wynika, że pracodawca powinien zadbać o to, aby pracownik czuł się komfortowo oraz mógł swobodnie dzielić czas pomiędzy obowiązkami zawodowymi a swoimi pasjami czy życiem rodzinnym. Idea 8 godzinnej pracy w biurze z rygorystycznym wyznaczeniem godzin ,,od do”, które często wydłużają się ze względu na nadgodziny jest dokładnym przeciwieństwem koncepcji Work Life Balance. Elastyczne godziny, praca zdalna, którą można wykonać będąc w domu, oferowanie pracownikowi opieki nad dziećmi, ograniczenia liczby nadgodzin – to elementy, które odgrywają ważną rolę w osiągnięciu równowagi. Dodatkowo na plus działają między innymi dofinansowania zajęć sportowych czy bilety na spektakle oferowane przez pracodawcę. 

Work Life Balance – jak to działa w Polsce?

Na terenie naszego kraju ta koncepcja nie jest jeszcze rozwinięta na taką skalę jak w innych krajach europejskich. Jednak pojawia się coraz częściej, a świadomość pracowników wzrasta. Idea Work Life Balance w Polsce promowana jest głównie przez zagraniczne korporacje, które przenoszą zagraniczne standardy do polskich realiów. Coraz większa liczba Polaków interesuje się łączeniem pracy z pasjami i życiem rodzinnym. Okazuje się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym, a praca zdalna daje wiele korzyści. Przykładowo – kobieta pracująca w domu może jednocześnie zadbać o swoją cerę, stosując nawilżającą i relaksującą maseczkę na twarz oraz pracować przy komputerze. Dzięki temu rozwiązaniu zadba o siebie, ale również zaoszczędzi trochę czasu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *