Nocne Targi Vintage z pokazem mody cyrkularnej i retro dyskoteką!

Co mają ze sobą wspólnego psychologia i ekologia i jak zrobić buty z obierek po jabłkach?

Już 26 maja w stołecznym Kinie Luna, odbędzie się pierwsza edycja Nocnych Targów Vintage, organizowanych przez fundację Malachite Minds we współpracy z Fashion Revolution. W programie wydarzenia, oprócz samych targów, jest również pokaz mody cyrkularnej – podczas którego Agazi zaprezentuje buty wykonane z obierek po jabłkach, a na jednym ze stoisk będziecie mieć możliwość porozmawiać z twórczynią marki o jej koncepcie. Targom będzie towarzyszyć wystawa “Ubranie na przetrwanie” stworzona przez studentów Fashion Design (Uniwersytet SWPS), a także panel dyskusyjny z udziałem znanych i cenionych, artystek, ekspertek i eko-edukatorek, jak choćby Pauliny Górskiej, psycholożki społecznej Marzeny Cypryańskiej-Nezlek z Uniwersytetu SWPS, artystki znanej pod pseudonimemla_farbaa czy Dżesiki the Lumpeks Revolution, fanki mody z drugiej ręki, ubranej w rzeczy z drugiego obiegu od stóp do głów. Targi rozpoczną się o godzinie 18:00 – planowana godzina zakończenia to 24:00 – dla tych którzy pozostaną do końca czeka retro-dyskoteka w rytmach muzyki sprzed kilku dekad. Oprócz tego na miejscu będzie fotobudka, Wall of Fame i możliwość nabycia nietuzinkowych bukietów kwiatów, zrobionych z wytłoczek po jajkach. Będzie się działo!

Rzeczy z drugiego obiegu, nie tylko z kategorii fashion, ale również wystrój wnętrz, elektronika i wiele innych to już nie tylko alternatywa, ale globalny trend i zdrowa moda, żeby nie szkodzić, a służyć środowisku. I robić to jak najdłużej. Nasza szafa ma znaczenie i wpływ na klimat – dlatego warto uporządkować świat zaczynając od siebie. Wiosna to doskonały czas na czyszczenie szaf i zmianę kolekcji na lżejszą. A gdyby tak sięgnąć po second hand, a to co mamy podać dalej? W trakcie Nocnych Targów Vintage będzie można upolować prawdziwe perełki, a także skorzystać z porad stylistki i jednej z prelegentek, Dżesiki the Lumpeks Revolution,

Targi odzieży vintage zyskują na popularności, ale pomyślałam, że warto pójść krok dalej i przechwycić za ich pośrednictwem jakąś wartość merytoryczną. Tworząc projekt Nocne Targi Vintage wiedziałam, że chcę aby odbywał się cyklicznie i edukował poprzez zabawę. Zainspirowana konferencją TEDx, pomyślałam, że stworzę przestrzeń, która będzie źródłem do poszerzania świadomości ludzi w temacie ekologii i psychologii. Chcąc urozmaicić wydarzenie, postanowiłam zorganizować również amatorski pokaz mody cyrkularnej. Każdy może wziąć w nim udział, a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na inkluzywność. Jest to również forma mojej niezgody wobec wyidealizowanych kanonów piękna, którymi jesteśmy bombardowani każdego dnia, a które dla wielu są źródłem kompleksów i obniżonego poczucia własnej wartości. Z racji tego, że to nasz pierwszy event, dla uczestników wydarzenia przewidzieliśmy niespodziankę”- mówi Magdalena Malinowska, prezeska Fundacji Malachite Minds i organizatorka wydarzenia.

Nocne Targi Vintage odbędą się już 26 maja (piątek i Dzień Matki), w Kinie Luna, od godz. 18-24. W programie:

Targi vintage

Targi vintage pod osłoną nocy, czyli buszowanie, polowanie na modowe perełki, dodatki i akcesoria. A będzie w czym wybierać! W piątkowy wieczór 26 maja Kino Luna wypełnią po brzegi rzeczy w stylu vintage m.in. cenionych wystawców, oferujących prawdziwe unikaty. Pojawi się również Agazi, która tworzy buty z…obierek po jabłkach.

Nie chcemy pozostać obojętni wobec narastającego problemu w społeczeństwie. Bardzo trafia do nas misja fundacji Malachite Minds, gdyż uważamy, że zwiększanie świadomości ludzi o zdrowiu psychicznym i ekologii w obecnych czasach jest niezbędne. Wydarzenie Nocne Targi Vintage to świetna okazja do kontynuacji tematyki poruszanej podczas festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, na który serdecznie zapraszamy do kina Luna od 12 do 21 maja.” – Jaromir Wojciechowski, kino Luna

Panel dyskusyjny

W trakcie Nocnych Targów Vintage będzie przestrzeń, by posłuchać i porozmawiać ze znanymi i cenionymi ekspertkami w dziedzinie ekologii, zrównoważonego rozwoju (sustainability), czy psychologii.

  • Paulina Górska, znana również jako eko.paulinagorska
  • dr Marzena Cypryanska-Nezlek, psycholożka społeczna i wykładowczyni SWPS
  • Agata Lewandowska, artystka upcykling art znana pod pseudonimem la_farbaa
  • Dżesika The Lumpex Revolution, pasjonatka psychologii społecznej
  • Magdalena “Malina” Malinowska, prezeska Fundacji Malachite Minds

Wystawa “Ubranie na przetrwanie”

Eksponatami wystawy przygotowanej przez studentów Fashion Design (SWPS) są funkcjonalne rozwiązania odzieżowe z wykorzystaniem wybrakowanych lub zniszczonych elementów produkowanych masowo kolekcji. Wytyczne projektowe zostały określone przez nadzwyczajny kontekst – post apokaliptyczną rzeczywistość roku 2237. Unikatowe prace będzie można podziwiać na miejscu.

Ale to nie wszystko, ponieważ jedna z prelegentek, LA Farba, zaprezentuje również swoje dzieła, które będzie można nabyć na miejscu, a 8% ze sprzedaży zostanie przekazane na sadzenie drzew. Artystka jest wierna kolorom natury, która nieustannie jest źródłem jej inspiracji.

Pokaz mody cyrkularnej i retro dyskoteka

Amatorski pokaz mody cyrkularnej w wykonaniu modelek i modeli amatorów, którzy zaprezentują wiosenne (i nie tylko) stylizacje z wykorzystaniem rzeczy z drugiego obiegu, a także marek slow-fashion, dla których nie szkodzenie środowisku to religia. Tę część wydarzenia poprowadzi komik Senior Suarez, który będzie mieć też swoje stanowisko z oldschoolowymi ortalionami.

Pokaz mody w rytmach hitów sprzed kilku dekad wprowadzi uczestników w iście imprezowy nastrój i płynnie zmieni się w retro-dyskotekę, czy vintage potańcówkę. Upolowane w trakcie targów używane fashion perełki, będzie można przyodziać i przetestować na parkiecie.

O zdjęcia z wydarzenia zadba Sonia Frydrych, która poprzez zajęcia z jogi pomaga ludziom poczuć się lepiej ze swoim ciałem, natomiast fotografią uwiecznia piękne wspomnienia.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Malachite Minds, która została powołana, aby zachęcać ludzi do działań chroniących środowisko w zamian za bezpłatne wsparcie ich zdrowia psychicznego oraz warszawskie Kino Luna.

Wydarzenie będzie podzielone na 2 strefy: biletowaną i bezpłatną. Biorąc udział w części biletowanej, wspierasz realizację jej celów statutowych. Bilety do nabycia na Eventim od 6 maja. Koszt udziału to 39 PLN oraz 49 PLN (z cegiełką na fundację, w ramach której tydzień po wydarzeniu otrzymasz w wersji cyfrowej magazyn Malachite Minds, będący podsumowaniem wydarzenia z niespodziankami).

Szczegóły wydarzenia już niebawem pojawią na stronie nocnetargivintage.pl, która będzi dostępna od 15 maja.

O Fundacji Malachite Minds:

Fundacja Malachite Minds została powołana 23 lutego 2023 roku, w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, aby zachęcać ludzi do działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego w zamian za wspieranie ich zdrowia psychicznego. W myśl słów, „Patrzenie na piękno przyrody jest pierwszym krokiem do oczyszczenia umysłu”, chcemy pokazać ludziom, że troszcząc się o naturę, zadbamy również o siebie. Misją Fundacji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia i ekologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *