Zakupy w sklepie na raty. Kilka rzeczy, które warto wiedzieć

Zastanawiasz się nad zakupem nowego sprzętu do domu, ale nie stać Cię, by zapłacić za niego jednorazowo? Nic straconego – od tego są właśnie zakupy na raty, które oferuje właściwie każdy większy sklep z AGD i RTV. Zanim jednak zdecydujesz się na taki zakup, poznaj kilka ważnych informacji, które sprawią, że rozłożenie spłaty na raty stanie się korzystnym rozwiązaniem, nie zaś kilkumiesięcznym lub kilkuletnim problemem.

Czy na pewno raty 0%?

W większości przypadków zero naprawdę oznacza zero, ale bywa też raty 0% są tylko chwytem marketingowym sprzedawców, którzy ukrywają za nim dodatkowe koszty np. w postaci prowizji czy ubezpieczenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że skorzystasz z rat z zerowym oprocentowaniem, przed podpisaniem umowy sprawdź harmonogram spłat, zwracając szczególną uwagę na sumę wszystkich rat, która nie powinna być wyższa niż cena towaru.

Przedłużona gwarancja jako warunek sprzedaży ratalnej

W wielu przypadkach możemy też spotkać się z koniecznością wykupienia przedłużonej gwarancji, która będzie stanowiła warunek sprzedaży ratalnej. Często jednak jest to nie tyle co gwarancja, a bardzo droga polisa ubezpieczeniowa, która może podnieść pierwotną cenę towaru nawet o 20-30%. Jeśli zakup na raty w wybranym miejscu musi odbywać się właśnie w ten sposób, oszacuj pełną wartość ubezpieczenia i w razie, gdy przekracza ona akceptowalny budżet, poszukaj alternatywy dla zakupu tego samego sprzętu za pośrednictwem innego sklepu czy też po prostu banku.

Przeczytaj dokładnie umowę

A w szczególności jej zawartość napisaną drobnym druczkiem. Może bowiem okazać się, że zakup na raty wiąże się z koniecznością założenia płatnego konta w banku, za pośrednictwem którego będą odbywać się spłaty. To natomiast może sprawić, że rata Twojego kredytu wzrośnie o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych w związku z dodatkowymi opłatami.

Co jeśli się rozmyślisz?

Od podpisania umowy masz 14 dni na zmianę decyzji, co oznacza, że w tym czasie możesz odstąpić od umowy i zrezygnować z kredytu. Pierwsza rata kredytu zazwyczaj ustalana jest z założeniem okresu wypowiedzenia, więc unikniesz dylematów związanych z procedurą odzyskania wpłaconych rat. Wzór takiego oświadczenia powinieneś otrzymać od kredytobiorcy, a jeśli nie, poszukaj odpowiedniego wzoru w internecie. Pamiętaj też o tym, że wraz z rezygnacją z kredytu, musisz oddać zakupiony sprzęt w nienaruszonym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *